Juniore Cibone 17. i 18. travnja očekuje Final Four regionalne ABA Lige, protivnici su Mega, Igokea i SC Derby.

Pred juniorskom momčadi Cibone uzbudljiv je tjedan, slijedi Final Four regionalne ABA Lige u Novom Pazaru. Momčad Luke Kralja u studenom se plasirala na završni turnir s tri pobjede u grupnoj fazi preko Cedevite Olimpije, Splita i Vojvodine, a sada ide pokušati doći i do trofeja. U polufinalu mlade Vukove očekuje Mega, momčad koja je uz Cibonu jedina osvajala ovo natjecanje do sada te prvi favorit za naslov.

GRUPNA FAZA

Vratimo li se malo na početak sezone, na grupnu fazu koja je odigrana u Laktašima, svaka od te tri utakmice imala je neku svoju vrstu ‘čuda’ u režiji mladih Vukova. Prvo je u utakmici protiv Cedevite Olimpije okrenut minus od čak 26 poena čudesnom serijom 40-11 u drugom poluvremenu, i upravo je tu utakmicu trener Luka Kralj označio kao ‘okidač’ svega što se potom dogodilo.

‘Sve je krenulo s drugim poluvremenom i preokretom protiv Cedevite Olimpije. Istina je da smo se prije turnira tada pripremali isključivo za njih, u onom kratkom periodu koji smo dobili s obzirom na cijelu situaciju u klubu. Kada je krenula utakmica, Cedevita Olimpija nas je kažnjavala u svakoj situaciji, gradili su prednost, na poluvremenu je bio nekakav loš osjećaj, ali se nismo predali. U drugom poluvremenu smo bili bolji, krenulo nas je krajem treće četvrtine i došli smo do velikog preokreta. I naravno, kada se okrene jedna takva utakmica, dobiješ dodatnu energiju i kemiju u ekipi za nastavak turnira.’

U drugoj utakmici Split je svladan s čak 46 poena razlike rezultatom 112-66, a već u prvom poluvremenu je riješeno pitanje pobjednika u kojem je Cibona ubacila 69 poena.

‘Drugi dan protiv Splita sve je funkcioniralo savršeno. Priprema za utakmicu i izvedba na terenu bili su besprijekorni, do poluvremena smo stekli dovoljnu razliku da možemo odmoriti dio igrača za zadnji dan, ali i da ostatak koji je manje igrao dobije minute.’

Treća utakmica protiv Vojvodine odlučivala je o putniku na Final Four, bila je u potpunosti izjednačena do samog kraja. Osam sekundi prije kraja Vojvodina je imala napad u kojem je Nikola Ušljebrka promašio jedno od dva slobodna bacanja čime je ostavio nadu mladim Vukovima. Potom je u posljednjoj sekundi utakmice postao pravim tragičarem, napravio je faul na šutu za tri poena Borne Katanovića koji hladno realizira sva tri slobodna bacanja i donosi produžetke, gdje Cibona s 11-3 dolazi do pobjede rezultatom 81-73 i plasmana na Final Four.

‘Odlučujuća utakmica protiv Vojvodine bila je još jedna posebna priča, u zadnjim minutama sve se činilo izgubljenim, ali ni tada nismo padali, vjerovali smo, borili smo se. Možda su nam se malo i posložile neke stvari te smo uspjeli izjednačiti, a u produžetku smo bili mentalno spremniji da dobijemo tu utakmicu. Taj tjedan stvarno je imao neku posebnu, predivnu priču koju smo okrunili odlaskom na Final Four.’

FINAL FOUR

Final Four igra se u Novom Pazaru, u novoj sportskoj dvorani Dogus, a uz Cibonu i Megu tu su još Igokea i SC Derby koji će snage odmjeriti u drugom polufinalu. Što se tiče Cibone, na završnicu se ide s istim rosterom koji je nastupao u grupnoj fazi.

‘Prije svega, sretni smo što sudjelujemo na završnici, elitnoj završnici kada pogledamo klubove koji se tu natječu. Kad smo kod očekivanja, kao uvijek u sportu, želimo se prezentirati najbolje moguće i pružiti svoj maksimum. Ekipa je kompletna, imamo sve igrače koji su nastupali u grupnoj fazi u Laktašima na raspolaganju, i idemo u Novi Pazar s najboljim što Cibona ima.’

Upravo je velika većina tih igrača ovu sezonu odradila u seniorskoj konkurenciji, što u Ciboni što na posudbama. Može li to biti prednost za ovu ekipu na turniru?

‘Velik broj naših igrača ove sezone nastupao je u seniorskoj košarci, i dobio i priliku i minute. To iskustvo s ne samo utakmica, nego i s treninga sa seniorskim igračima, kvalitetnim igračima može i mora im pomoći. To njima donosi iskustvo, ali i jedno saznanje što je sve potrebno na jednom većem nivou. I ovaj sami turnir koji je pred nama mora biti jedno veliko iskustvo za sezone u njihovim karijerama koje dolaze.’

Međutim, i taj dio ima svoje negativne strane. Baš zbog ‘raspršenosti’ po raznim ekipama, nije bilo previše vremena za samu pripremu turnira, kao i uigravanje. Ipak, Luka Kralj vjeruje kako to neće imati negativnog utjecaja na njegovu ekipu.

‘Ne želim se, i nema se potrebe previše na taj dio osvrtati, sad je drugi dio sezone gdje se mi već i poznajemo, bez obzira što nismo imali poseban ciklus priprema za ovaj turnir. Mi smo kroz sezonu, kada uhvatimo treninge, odmah radili taktičke pripreme gdje smo se pokušavali što više uigrati. U Novom Pazaru ćemo još odraditi dva treninga, ali vjerujem da im je sve ovo ranije rečeno puno važnije od neke posebne pripreme za turnir.’

U polufinalu Cibona će, kako smo ranije naveli, igrati protiv Mege koja se na Final Four plasirala uvjerljivim predstavama u grupnoj fazi. U prvoj utakmici slavili su protiv Cedevite Junior rezultatom 103-67, dok su u drugoj utakmici Partizan ostavili na -23 s 92-69.

‘O Megi i o njihovom načinu rada ne treba previše trošiti riječi. Sretan sam što igramo s njima, drago mi je da će igrači osjetiti taj njihov način rada, intenzitet i tempo igre te sve što rade ondje.’

Igrač kojeg je potrebno izdvojiti svakako je 19-godišnji Filip Jović, on je ove sezone participirao u čak 17 utakmica seniorske AdmiralBet ABA Lige, a prosječno je na parketu provodio 14 minuta uz učinak od osam poena i tri skoka. Tu je još nekolicina izrazito kvalitetnih pojedinaca koja čini sjajnu ekipu.

‘Imaju stvarno velika tijela, a skočna i agilna te su u tom dijelu stvarno jaki. Unutarnja linija im je posebno dobra, spomenuo bih igrače kao što su Jović koji participira u prvoj ekipi te Marković koji igra u njihovoj razvojnoj ekipi OKK Beograd, a obojica s ozbiljnim minutama i statistikom. Nakon njih tu su Siby i Mušicki, ali i ostali igrači koji su trenutno neporaženi u srpskoj ligi. Nemaju nekih postavljenih napada, igra se brzo s puno kretanja i igre bez lopte, puno kontranapada, traženja trčanja u leđa, skoka u napadu, te ponavljam, zaista mi je drago da će moji igrači imati priliku igrati protiv njih.’

Iako se o Megi priča kao prvom favoritu za naslov, i Igokea i SC Derby također imaju izrazito kvalitetne ekipe koje su se ove sezone dokazale na europskoj razini. SC Derby nastupio je u juniorskoj Euroligi, dok je Igokea došla do same završnice FIBA Lige prvaka.

‘Ostale dvije ekipe su zaista sjajne, u smislu klubova koji su na završnici, stvarno je to elitna završnica. Kao što sam rekao za Megu, i SC Derby ima sjajan program i selekciju igrača, ove sezone nastupali su u juniorskoj Euroligi. Mirković je ime koje već vidimo na ozbiljnoj seniorskoj razini gdje je stvarno ekstra klasa. Imaju također igrače koji su veliki potencijali te su kao ekipa odlični. Igokea je isto ozbiljna ekipa, prošle sezone osvojili su juniorsku Ligu prvaka, ove sezone došli su do Final Four turnira. Imaju tri, četiri sjajna mlada igrača te se već godinama dokazuju na ovoj razini, da rade dobro i da stvaraju igrače.’

Za kraj, trener Luka Kralj istaknuo je kako želi da igrači na završnici daju sve od sebe te da uživaju.

‘Vidim ovu završnicu kao priliku za sjajno iskustvo te da se moji igrači okušaju protiv tako kvalitetnih protivnika. Nažalost, situacija je takva da osim te titule 2019. godine nemamo na regionalnoj i europskoj razini mlade selekcije na završnicama, tako da sam i s te strane sretan. Sve što želim je da tamo pružimo najbolju našu igru što možemo, i da igračima sve ovo bude veliki motiv kako bi dali sve od sebe te da uživaju.’

Polufinalni susreti na rasporedu su u srijedu, 17. travnja, prvo će u 16:00 sati na parket SC Derby i Igokea, dok će Cibona i Mega svoju utakmicu odraditi s početkom u 19:00 sati. Utakmica za treće mjesto i finale igraju se dan kasnije, u četvrtak, 18. travnja.

Sve utakmice mogu se pratiti u prijenosu uživo putem Arena Sport kanala.